Elminster hovorí 11: Do náruče Temného slnka

Článok zverejnený 12.11.2005, autor: Twoflower (matusfekete[zavinac]centrum.cz)

Originálny článok nájdete tu.

Oltár oficiálne známy ako „Ruka Temného“ (meno, ktoré sa nezmenilo od dní jeho vysvätenia samotným Baneom) je hladko opracovaný obdĺžnik čierneho kameňa, veľký ako voz. Je postavený priečne ku chrámovej lodi, v prednej časti svätyne (na vrchu siedmich schodov, ktoré stúpajú od lavíc veriacich). Počas obradov zvyknú po jeho stranách stáť dve kovové panvice na žeravé uhlie na troch nohách. Sú vysoké ako muž a pokryté predmetmi používanými počas rituálov a občas aj obeťami.

Inokedy sú obety ukladané na oltár veriacimi, ktorým je dovolené priblížiť sa len opásanými reťazou, ktorú držia strážiaci kňazi. Tento obrad naznačuje posvätnú pokoru prosebníka, podrobujúceho sa vôli boha. Kňaz bez váhania zatiahne za reťaz aby odtiahol prosebníka, ak sa pokúsi znesvätiť oltár, alebo ukradnúť nejakú obeť. (Snahy o znesvätenia zvyčajne zahŕňajú pľutie na oltár, ale môže mu byť ublížené aj dotykom niečoho zasväteného inému božstvu. Práve to je najčastejšia zbraň proti oltáru, ale môže byť aj úmyselné poliatie svätenou vodou – ktore často vyvoláva divné jačiace ohne – či nepozorne položená obeta)

Voonlarčania veria, že masívny oltár môže byť odsunutý nabok a tak odhaliť skrýšu s pokladom pokrytým kosťami všetkých kňazov, ktorý v meste zomreli a sú tam zavretí, aby v tejto nemŕtvej podobe konali stráž v mene chrámu. Pohnutie oltárom by si vyžadovalo spoluprácu mnohých silných mužov. Nech je ako chce, laické služobníctvo potvrdilo, že vzadu v chráme sú pripravené kladiny, čo len podporuje povesti.

Skupiny dobrodruhov už dvakrát hlásili, že vyrezávané slnko je schopné zo svojich očí a špičiek lúčov vrhať lúče pohlcujúcej magickej sily. Tieto sily sú zjavne pod kontrolou kňazov vo vnútri svätyne. Jeden zo svedkov, mág Hastaltun z Athkatly z družiny Ruky Kalamdaera (v minulosti pochádzajúcej z Athakaly, dnes už z Ormathu), verí, že táto obrana má pôvod v rozpútaných silách očarovaných prútikov (wands - pozn. Annun) zabudovaných do rezby. Prútiky sú očarované tak, aby ich bolo možné zamerať a spustiť z vnútra, pravdepodobne každým, kto má ovládacie zariadenie (najpravdepodobnejšie to budú okúzlené chrániče na ruky). Na druhú stranu, bojovník Halver Durstread, z tej istej družiny, sa zaprisaháva, že v rezbe musí byť uväznený mŕtvy tyran, či iný magicky ovládnutý beholder, ktorého nútia uvoľňovať svoje sily podľa vôle kňazov.

Nech je pravda kdekoľvek, jasné je, že „Temní požehnaní“ (ako je nazývané kňažstvo chrámu) môžu povolať presné lúče magickej sily, nie širšie ako mužská ruka, z vyrezávaného slnka, oltára, alebo odinokadiaľ v, alebo nad svätyňou, aby prešla cez celú Blahoslavenú sieň podľa ich pokynov a proti každej bytosti ktorú pokladajú za nebezpečnú – a čo bolo zámienkou, aby jeden kňaz použil tieto sily proti svojmu spoločníkovi, aj keď to sa podľa všetkého neobišlo bez duševného súboja o kontrolu nad chrámovou mágiou.

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

júl 2019
PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD