Player's Handbook II (Príručka hráča II)

Článok zverejnený 12.07.2006, autor: Alef0 (alef0[zavinac]szm.sk)

Player's Handbook II.Druhá príručka hráča sa drží idey načrtnutej sériou Monster Manualov (zatiaľ štvordielnej) a pokračujúcej druhým dielom Príručky dejmajstra.

Z hľadiska vzhľadu je to už notorický štandard - tvrdá farebná obálka, 220 strán, farebné vnútro. Akýmsi skrytým vtipom je ilustrácia na prebale: ide v podstate o prepracovanú verziu obrázka z prvého vydania Player's Handbooku z roku pána 1977.

Podstatnú časť knihy tvorí tradičná vypchávka - t. j. záplava kúziel a featov (niektoré pripomínajú názvy kariet z Magic: The Gathering). Napodiv som v nej knihe nenašiel prestížne povolania. Tie sú však v značnej miere nahradená dvoma kapitolami k základným povolaniam. Pribudli štyri nové: beguiler (niečo ako zmes tuláka-mága-špióna), dragon shaman (pripomínajúci prestížne povolanie dragon disciple), duskblade (kombinácia čarodeja a bojovníka; marí sa mi, že je to už tretie základné povolanie v tomto duchu) a knight (rytier bojujúci za slávu a česť). K ostatným povolaniam sú uvedené rozširujúce možnosti - zväčša ide o slovné popisy ,,tém" (napr. bard historik, vyjednávač, či špión) a pomerne originálne sú hlášky, ktoré sa odporúča používať v rámci hrania postavy. Rovnako pribudli ku každému povolaniu ďalšie štartujúce balíčky.

Ďalšia kapitola sa venuje popisu pozadia postáv a niektorých ich archetypov, doplnených o niektoré ,,otcovské" rady hráčom. Sekcia o družinách v tomto duchu pokračuje, tu a tam prihodí trocha informácii na hranici minmaxu (aké je najlepšie zloženie trojčlennej party bez kňaza?) a končí novým konceptom - tzv. tímovou spoluprácou, čo je v podstate feat dávajúci bonus celej skupine.

Idea príslušnosti k organizáciám je podobná. Postava môže mať v závislosti od postavenia v organizácii získavať všakovaké výhody (od kúziel zadarmo, až po peniaze, či služby). Toto postavenie môže vylepšovať činmi, svojou úrovňou a pod.

Ďalšia kapitola sa venuje prestavbe postáv. Pri rýchlom prezretí som mal pocit, že sa dá jej obsah zhrnúť do vety ,,áno, môžete si prepracovať postavu, ak vám to DM povolí". Zo záhadných dôvodov sa od toho momentu kniha stáva príručkou pre DMov. Je tu totiž sekcia pre dobrodružstvá, v ktorých si môže postava zaslúžiť prestavbu. Pokračuje pomerne užitočnou sekciou o instantnej tvorbe postáv, ktorá dopĺňa analogickú sekciu z Dungeon Master's Guide (prečo to nie je v Dungeon Master's Guide II?). Záverečným bodom je tabuľka pre náhodné osobnosti (kdeže som ju len videl, žeby druhoedičné pravidlá?)

Sumár: kniha vyzerá ako súhrn z viacerých materiálov, ktorý by sa dobre vynímali na stránkach Wizardov. Niektoré informácie sú pomerne zaujímavé (omáčky okolo postáv), iné sa míňajú účinkom (prestavba). Šesť bodov z desiatich.

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

september 2020
PUSŠPSN
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD