King, Stephen: Pulz

Článok zverejnený 27.02.2007, autor: Wlacho (wlacho[zavinac]pobox.sk)

V živote sa môžete spoľahnúť len na pár vecí. Jednou z nich je, že Stephen King napíše ďalšiu knihu onedlho po tej predošlej a že sa to bude dať čítať. A keďže Majstrove knihy slušne zarábajú, nemusíte ich hľadať v zapadnutých otáčavých stojanoch s fantastikou, ale trónia vždy vo výkladoch. Preto si určite väčšina z vás všimla jeho posledný počin - Pulz.

Ruka stískajúca krvavý mobil na obálke hneď napovie aj gro príbehu. V jedno jesenné popoludnie sa mobilnou sieťou rozšíril jav, zvaný pulz, ktorý z každého, kto zavolal z mobilu, urobil slintajúceho dementa, napádajúceho čokoľvek naokolo. A čo urobíte, keď vidíte chlapíka trhať psovi ucho? Zavoláte políciu... mobilom. Svet ako ho poznáme sa zrútil za pár minút a hŕstka "normálov" je odkázaná sama na seba.

V prvom rade treba podotknúť, že nejde o horror, ale skôr o akčný thriller. Svet sa zrúti skutočne bleskovo a hrdinom je po pár minútach jasné, že majú veľký problém. Väčšinu knihy potom tvorí ich putovanie, vyhýbanie sa "telefonistom" a súboje s nimi, ktoré sú však viac mentálne ako fyzické, pretože to nie sú zombíci (ako som čítal v pár upútavkách na knihu), ale ľudia s biologickými potrebami, podliehajúci bežným zraneniam. Postupne však nadobúdajú kolektívne vedomie, ktoré sa prudko rozvíja do človekom nedosiahnuteľných oblastí. Nápad stádového vedomia je chrbtovou kosťou knihy.

Väčšina deja by sa dala označiť za nudný - hrdinovia putujú, vyhýbajú sa zlým a blížia sa k záverečnému stretnutiu, bez prudších zmien, či psychických vývojov. My však Kinga poznáme a vieme, že nie všetky jeho knihy končia happy - endom a ak aj, cesta je často lemovaná mŕtvolami hrdinov. Táto neistota vás udrží celý čas v napätí. Zo stránok postupne stúpa väčšia a väčšia beznádej a odovzdanosť hrdinov. Záver mi však pripadal trochu umelý, ale toto posúdenie nechám už na vás.

Ale verím, že v prípade sfilmovania (a čo od Kinga nebolo sfilmované? ) by to mohol byť dobrý kúsok, pretože to prostredie si to priamo pýta. Dielu samozrejme nechýba kingovská brutalita a naturálnosť, zranenia sú krvavé, umierajú deti aj tehotné ženy, len erotické scény sa tu tentokrát nevyskytujú. Nám mladším ročníkom asi príde trochu smiešny konzervatívny prístup k technike, ktorý tu King prezentuje - malý chlapec vysvetľuje dospelým, že "ich mozog je ako harddisk, ktorý sa rebutuje...", a oni naňho hladia s otvorenými ústami "...chlapče ty si génius". Ale tak by sa tvárili asi aj moji rodičia ak by som im niečo také vysvetľoval...

Čo dodať? Pulz je jedna z rutinných kingovín. Niečo ako kanady. Na Opernbaal si ich neobujete, ale účel splnia viac než dokonale.

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

júl 2020
PUSŠPSN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD