Elminster hovorí 26: Prečo sa ubytovať v Čarodejníkovi?

Článok zverejnený 23.03.2007, autor: Twoflower (matusfekete[zavinac]centrum.cz)

Originálny článok nájdete tu.

Pískajúci čarodejník, pokračovanie
(slušný / lacný)

Strava u Čarodejníka sa mení čo do druhu aj kvality, ale bez ohľadu na čas vždy obsahuje polievku (horúcu – obyčajne z kúskov volských kopýt, jazykov a držiek – okrem najhorúcejších letných dní, kedy ju nahrádza studená pórovo – zemiaková), hustý guláš s opekaným mäsom, miestny chlieb podávaný s cesnakovým maslom a ovocný koláč. Pečené mäso zvykne byť lesná divina, alebo stará baranina, hovädzie, či konské mäso z miestnych zvierat, ktoré už nie je práve najčerstvejšie a skladuje sa naložené vo veľkých nádržiach v najvzdialenejšej budove – v nádržiach do ktorých už nejeden spadol a tak majú zamknuté kryty.

Stručne povedané, je to jednoduchá vidiecka strava, dobrá a sýta, ale nijako výnimočná. Mecenáši, ktorí navštívia kuchyňu s osobitými požiadavkami, sú vyhnaní polonahými spotenými zamestnancami vrhajúcimi sekáčiky, ktorí pracujú v neprestajnej horúčave a dyme z vriacich kotlov a otvorených ohnísk. Personál kuchyne tvorí pár nepríjemných starnúcich trpaslíkov a ich mladých ľudských asistentov. Neustále po sebe štekajú, alebo kričia a stravujú sa za pochodu, trápiac štyri slúžiace dievčatá. Kuchynský personál, samí muži, tvorí plešatý, bradatý a bez prestania kľajúci Bezoldur Thornhand (zákonne neutrálny trpaslík, bojovník 7. úrovne), hladko oholený a málo zrozumiteľný Thaunder Gallowglaive (zákonne neutrálny trpaslík, bojovník 6. úrovne) a traja skladníci - donášači, ktorí udržujú ohne, čerpajú a nosia vodu a čistia a krájajú hory zeleniny: Thamphrol Sarlar, Rauntil Balarr a Nivlin Goskull (neutrálne dobrí muži, obyčajní ľudkovia). Nivlin rád stvára rôzne žarty, ale zvyk nechávať hosťom na vankúši hlavy mŕtvych zvierat z neho už bol doslova vymlátený.

Súčasný hostinský a zároveň majiteľ Čarodejníka je Harauna Beltzund, nízka ohnivá žena, ktorej rodina prevzala hostinec po predchádzajúcom majiteľovi, chudom a mrzutom Zhentovi menom Anthalus Droon, za nesplatené dlhy. O Droonovi sa všeobecne verí, že bol Zhentarimským špiónom nasadenom na Voonlarský aj Northridský obchod, ktorý sa musel „stiahnuť nazad do Zhentskej pevnosti pre rozkazy“. Odvtedy ho vo Voonlar nebolo vidieť. Haraunine veľké ruky, nohy, nos a mohutná stavba tela naznačujú príbuzenstvo s trpaslíkmi. Jej vrelá povaha ju robí medzi ľuďmi obľúbenou – zatiaľ čo sa hrozia jej hlasu a hnevu (pretože je smrteľne presná v hádzaní hrncov, džbánov a pohárov – v Čarodejníkovi niet jedinej sklenenej či keramickej nádoby). Harauna sa mračí na hostí s vlastnými zvieratami a trvá na tom, že všetko ohavné či hadovité musí zostať zamknuté v pivnici v základoch komory (najvýchodnejšia z nízkych, kamenno-bridlicových stavieb na dvore).

Nazvaný kvôli povere, že čarodejník Mhzentul choval v miestach kde stojí hostinec včely a často bol videný ako pískajúc pracoval medzi úľmi (magicky chránený pred oblakmi včiel) je Pískajúci čarodejník známy ako útočisko dobrodruhov, mágov a iných nebezpečných jedincov – a miesto kde medzi mágmi a netvormi často lietajú kúzla. Každý miestny obyvateľ môže hovoriť o fascinujúcich bojoch, kedy cez les na míle prebleskoval oheň a samotný hostinec vyletel do vzduchu, či ako videl kráčať jedného - dvoch kolosov, drakov vyletujúcich z fľašiek a uväznených v nočníkoch kde zotrvávajú až do dnešných dní a mágov premieňaných úd po úde na rôzne tvory ako po sebe vrhajú kúzla.

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

júl 2019
PUSŠPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD