Korpiklaani - Tervaskanto

Článok zverejnený 26.06.2007, autor: Wlacho (wlacho[zavinac]pobox.sk)

Čo robia Fíni, keď práve nevyrábajú telefóny? Hrajú hokej, pretekajú na autách, alebo pijú. Potom sa rozbehnú do hlbokých lesov a vyblakujú staré odrhovačky. No a od toho bol len krôčik začať to nahrávať na cédečká.

Konkrétne to napadlo Jonne Järvelä-ho, ktorého už nebavilo hrať seriózny fínsky folklór (v starom jazyku Saami, ešte strašnejšom než fínčina) v skupine Shaman, a tak založil Lesný klan - Korpiklaani. A kedže pitiek a lesných veselíc bolo mnoho, albumy len tak lietali. Ešte poriadne nevychladol predošlý Tales Along This Road a už je tu štvrtý radový album v priebehu piatich rokov – Tervaskanto (v preklade smolnatý peň).

Že sa nejedná o nič v duchu „Ak nie si moja, tak potom neviem čiááá si....“ nás uistí hneď názov prvej skladby - Let’s drink. Vybliakavanie refrénov však bohužiaľ tentokrát nebude také jednoduché - okrem úvodnej skladby je anglicky ešte deviatka Misty Fields, ostatné sú po fínsky. Neostáva než to rešpektovať a priučiť sa trochu fínčinu.

Rozsiahle komentáre ku skladbám sú zbytočné. Kto si kúpi Cmoríka, vie čo dostane, a kto Korpiklaani, tiež. Jedenásť napeckovaných skladieb plných gitár, huslí, akordeónu a píšťal vyvážených v intuitívnom pomere sa ženie vpred v rytme, ktorý donúti vstať a poskakovať aj beznohého. Príroda a divočina je cítiť v každej skladbe, píšťala občas pripomína zakrákanie vtáka alebo vrčanie vlka, až máte chuť si v izbe založiť vatru. Najdlhšia (sedem minút) je jediná pomalá skladba albumu, Vesilahden Veräjillä, ostatné zriedka prekročia štyri minúty, takže nuda nehrozí. Sú tu dve inštrumentálky, Running With Wolves a Nordic Feast, pričom druhá menovaná je tu najfolkovejšia, celá v rytme humppy (ak teda považujeme humppu, ktorá vychádza z foxtrotu, za folklór).

Za zmienku stojí aj obal, ktorý je podla mňa zatiaľ najkrajší z ich diskografie, skvele vystihujúci celú filozofiu Korpiklaani.

Nenájdete tu žiadne gitarové sóla a trilkovanie, žiaden growling či bombastické chorály, ani rozsiahle efekty, takže je možné, že nie každý metalista túto hudbu prijme. Hudba Korpiklaani je surová a divoká, a tak treba k nej pristupovať. Len malá škoda pre nás cudzincov, že si pri tomto albume nemôžme zahulákať „Free, free, as a journey man,“ alebo „Beer, beer.“

Ale na druhú stranu, naučiť sa rozprávať skoro ako elf by mohla byť sranda, tak prečo nezačať počúvaním Tervaskanto?

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

február 2020
PUSŠPSN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD