Prebudenie tmy

Článok zverejnený 18.12.2007, autor: Kate Nagini Drake (nage[zavinac]annun.sk)

The Seeker: The Dark Is Rising
USA, 2007, 94 min.
dobrodružný / fantasy
Réžia: David L. Cunningham
Scenár: John Hodge
Kamera: Joel Ransom
Hudba: Christophe Beck
Hrajú: Christopher Eccleston, Ian McShane, Jonathan Jackson, Wendy Crewson, James Cosmo, Amelia Warner, Frances Conroy

Neoriginalita v 94 minútach

Filmoví producenti nás v poslednej dobe zahŕňajú množstvom fantasy filmov s detskými hrdinami. Knižné predlohy niekedy tiež nestoja za veľa a filmy sú často len ich slabými odvarmi. Prebudenie tmy, žiaľ, nie je žiadnou výnimkou.

Po zhliadnutí tohto filmu mám pocit, že Prebudenie tmy je v skutočnosti prebudením nudy. Ak hľadáte nápaditosť, budete sa musieť obrátiť inam. David L. Cunningham totiž nie je žiadny skvelý režisér fantasy veľkofilmov. A s rozpočtom smiešnych 20 miliónov dolárov je naozaj problém natočiť niečo zmysluplnejšie než zlátaninu toho, čo tu už dávno bolo. (No neviem. Dajte mne 20 miliónov dolárov a... dobre, už ma nikdy neuvidíte. Ale zmiznem veľmi zmysluplne – pozn. Annun)

Autorkou knižnej predlohy je americká spisovateľka Susan Cooperová a podľa niekoľkých recenzií sa zdá, že ani predloha nie je hodná pozornosti čitateľskej, nieto ešte diváckej obce.

Will je štrnásťročný chlapec, ktorý sa so svojou početnou rodinkou (Weasleyovci z Harryho Pottera?) presťahoval z Ameriky do Anglicka. Ako každý teenager, aj on rieši vlastné problémy, napríklad novú školu, zákerných súrodencov a dievčatá. Blížia sa Vianoce a od brata dostane opasok. Ten sám o sebe nepredstavuje nič zaujímavé, ale je predzvesťou toho, čo bude nasledovať. Will, samozrejme, nie je žiadnym obyčajným pubertiakom, ale akýmsi Vyvoleným, bojovníkom na strane Svetla. A jeho úlohou je, ako si už každý domyslel, poraziť Temnotu. Aj vám sa zdá tento nápad otrepaný? A to ste ešte nevideli spracovanie.

Keďže dopovanie peniazmi sa nekonalo, nevyšlo ani na kvalitné fantastické triky. Cunningham sa tak pokúsil staviť na otrasný modrý filter a kameru, ale drvivá väčšina jeho akože umeleckých záberov vychádza nazmar. Raz sme dolu hlavou, potom sa točíme, sme prevrátení a nakoniec len zatvoríme oči, aby nám neprišlo zle. Áno, toto je výsledok, ktorým vás Prebudenie tmy zrejme neočarí. Postavy sú takisto fádne. Chlapec behá okolo domu ako pes odtrhnutý z reťaze, zázračne nachádza znamenia a za pätami mu dupoce biely koník čierneho jazdca. A vy len kričíte: „To tu už bolo!“ a možno aj vymenujete filmy, z ktorých si režisér čosi „požičal“.

Will, siedmy syn siedmeho syna, musí nájsť za päť dní šesť kameňov, aby tak porazil Temnotu a zažehnal príchod konca sveta. Keďže záchranca má pubertálne problémy a dej nevíri akciou, film často skĺzava skôr do vôd psychologickej drámy s prímesou cestovania v čase. Nehovoriac o tom, že tieto časové zmeny sa dejú vcelku náhodne a bez vysvetlenia. Mladý William tak ani nemusí chodiť príliš ďaleko, lebo všetky znamenia sú tam, kde aj on. To ešte nie je všetko. Keďže je Vyvoleným, a teda nie je len takým „radovým vojačikom“ na rozdiel od tých pár ľudí, ktorí mu pomáhajú, má aj špeciálne schopnosti. Roztočí príborový nôž, občas sa niekam premiestni a inak... Nič. Absolútne nič. Tento Vyvolený skutočne nie je prototypom hrdinu. Bojuje len s vranami a čiernym jazdcom, ktorý je rovnako neschopný a trápny ako samotný Will.

Prebudenie tmy však malo svoje dva svetlé momenty, ktoré sa ale v deväťdesiatich minútach úspešne strácajú. Zatopený dom a záverečné finále boli vcelku príjemnými zážitkami pre fantastickú dušu, no nevyvrátili celkový dojem z filmu. Ešte aj Eragon bol lepší. A to už je čo povedať!

Ak nepotrebujete vysvetlenia, nevadia vám blikajúce žiarovky, pár patetických monológov a otrepaný motív záchrany ľudstva človekom, ktorý ani sám nechápe, čo stvára, Prebudenie tmy by sa vám mohlo celkom páčiť.

Záverečné hodnotenie: 4/10

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

august 2020
PUSŠPSN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD