Battlestar Galactica: Board Game

Článok zverejnený 28.04.2010, autor: wormwood (batrflaj[zavinac]centrum.sk)

Battlestar Galactica : Board Game

Obrázok


od Coreyho Konieczku
pre 3-6 hráčov

Battlestar Galactica Board Game (ďalej už len BSG-BG) je stolnou kooperačnou hrou na motív skvelého rovnomenného seriálu. Hry na motívy filmov,seriálov atď.,  sú známe nevalnou kvalitou, nablýskané pozlátko skrýva zvyčajne niečo zhnité a pár krát zrecyklované vo vnútri. V tomto prípade, sa však fiasko nekoná, BSG-BG je hra vskutku skvelá!

Začneme však pekne postupne, od krabice. Hra vyšla pod vlajkou známej americkej firmy Fantasy Flight Games, ktorá je známa nádherným designom svojich hier. Rovnako je to u BSG-BG. Krásne spracovaná krabica, karty na kvalitnom papiery, nenafarbené figúrky (áno, aj preto aby ste si ich mohli pekne namalovať podľa vlastnej chuti) atď., garantujem vám že ak sa vám krabica dostane do rúk, budete si ju chcieť zahrať už len kvoli tomu ako skvele to vyzerá. Vizuál je zvladnutý na sto percent.

Otvoríme krabicu a ideme na to! Hra obsahuje viac ako dvesto roznych kariet, tridsaťdva detailných miniatúr,viac ako sto kartónových žetónov ale hlavne veľku hraciu plochu ktorá predstavuje samotnú bojovú loď Galactica. Pravidlá su spracované efektívne (tak aby ste ich čítaním stratili čo najmenej času) a zrozumitelne. Samozrejme najlepšie pred hrou je ,ak si ich najprv naštuduje jeden skúsený hráč ktorý ich potom vysvetlí ostaným, teda prakticky predvedie hru v praxi. Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.

Ak nemáte absolutné tušenie o čom je samotný seriál, nezúfajte. Hral som s ľudmi ktorý o seriáli ani nepočuli a bavili sme sa skvele. Pre predstavu vám postačí vedieť to, že ľudia žili pekne a spokojne na 12 kolóniách s ich robotickými sluhami Cylonmi až jedného dňa si jeden Cylon povedal "ne-ne-né; prečo by sme mali slúžiť?" Cyloni sa vzbúrili a zničili všetky ľudské kolónie. Jediný komu sa podarí prežiť je stará vojenská loď triedy Battlestar s názvom Galactica, ktorá hľadá mýtickú trinástu kolóniu Zem a snaží sa uniknúť pred Cylonmi.

Obrázok


Hráči tvoria posádku loďe. Na začiatku si každý vyberie postavu (známe postavy zo seriálu Admirál Adama,Helo,Boomer,Baltar atď.), každá ma vlastnú profesiu (pilot,technický inžinier,vojenský líder atď.) ktorá určuje smer akým sa bude uberať jeho postava a aké budú jej špeciálne schopnosti. Ako som spomínal už na začiatku BSG-BG je kooperatívna hra, avšak, určite nie bežná kooperatívna hra. Áno, hráči začinajú spolu na palube Battlestar, snažia sa plniť rozne úlohy, rieša krízy, hospodária so surovinami, bojujú so zakernými Cylonmi ale, to nieje to hlavné. To čo tvorí hru tak skvelou je princíp Lojality. Na začiatku hry každý z hráčov dostane lojalitnú kartu ktorú nemože za žiadnu cenu ukázať druhým hráčom (samozrejme ak mu to explicitne neprikazuje nejaká iná karta alebo schopnosť postavy) na nej sa dozvedá "čo je vlastne zač". Teda, či je Cylon alebo človek. Cielom hry za Cylonov je sabotovať loď, pre luďí prežiť určitý počet hyperpriestorových skokov. Tento systém je hlavným ťažiskom hry a dovodom prečo je tak skvelá. Atmosféra pri hre, kedy sa tipuje kto je zradca a kto nie, je neopísatelná.Veľký priestor dostáva preto role-playing čo je určite len a len plus. Toľko k pravidlám, sú relatívne rozsiahle a veľmi komplexné avšak určite nie zložité.Mohol by som ešte pokračovať a na ďalších desať strán vam popísať ako fungujú boje, ako sa riešia krízy ale to by nemalo zmysel. Bude vám musieť stači keď vám poviem že všetko je riešené veľmi elegantne a jednoducho.

Obrázok


Kupiť či nekúpiť? BSG-BG je už z názvu prioritne určená pre fanúšikov seriálu, avšak zároveň je tak originálna,zaujímavá a ma veľmi vysokú znovuhratelnosť (každú hru je cylon niekto iný, obrovská rozmanitosť kríz a herných možností atď.) takže si myslím že spokojný bude každý kto nemá vyslovený odpor voči sci-fi alebo doskovým hram ako takým. Určite odporúčam.

 Vyhľadávanie

 Posledné komentáre

Fórum žije! (s básní nijak nesouvisející výkřik)
(Ayaki, 17.03.16 19:49)

Dúha
(Weerty, 23.12.13 13:24)

Všem milencům
(Anonymous, 14.12.13 21:03)

Cudzinec
(Anonymous, 02.12.13 11:06)

 Kalendár

máj 2024
PUSŠPSN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Úplný prehľad

Pridať akciu

 Partneri

FantáziaDark ElfSpoločenské hryOZ MastodontSrdce ErineluSteampunk.deever.cz - co uvízlo v soukolíSFF.czKion - nový svet pre DrD